Arkansas Üniversitesi Adohi Hall’da tamamı ahşap yapılar.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Arkansas Üniversitesi’nin Adohi Salonu, onu çevreleyen ağaçlarla kaplı tepelerin zenginliğinden yararlanmakta olan bir yer.

Adını “ormana girmek” anlamından alan ve neredeyse tamamen masif ahşaptan inşa edilen “Cherokee”, Fayetteville’deki 79 milyon dolara inşaa edilmiş, 202.000 fit karelik öğrenci yurdu, bölgeden iki ünlü mimarın çalışmalarından ilham alıyor.

Birincisi, yakındaki Eureka Springs’te bulunan E. Fay Jones’un Thorncrown Şapeli’nin görkemli ayrıntıları,

ikincisi, tanınmış bir uygulayıcı ve üniversitenin mimarlık okulunda Jones’un adını taşıyan seçkin bir profesör olan FAIA’dan Marlon Blackwell.

Boston merkezli Leers Weinzapfel Associates, St. Louis merkezli Mackey Mitchell Architects ve yerel firma Modus Studio tarafından tasarlanan Adohi Hall, ülkenin bugüne kadarki en büyük masif ahşap binasını tasarlamışlar.

 

TIMOTHY A. SCHULER

– ahşap mimarinin potansiyelinin tam ölçekli bir gösterimi. yarıdan fazlası ormanlarla kaplı ve 1.7 milyar dolarlık ağaç ürünleri endüstrisi sağlayan bir eyalet. 40.700 metrekarelik sınıf, performans ve atölye alanı içeren 708 yataklı yurt binası,

Philadelphia merkezli peyzaj mimarlığı stüdyosu Olin tarafından tasarlanan bir dizi peyzajlı avlu oluşturmak için pürüzlü bir S şeklinde düzenlenmiş birbirine bağlı beş ahşap hacimden oluşuyor.

Timothy Hursley

Yapısal olarak, binada, zeminler ve çatılar için çapraz lamine ahşap levhalarla uyumlu olarak açık yapıştırılmış lamine direkler ve kirişler kullanılmış.

Jones’un şapelinde kullanılanlardan esinlenerek, elmas şeklindeki ahşap ve çelik kirişlerle desteklenen ikinci katlı bir bahçenin yanı sıra, masif ahşap özellikleri, temel alınan konut modüllerinden neredeyse her tasarım kararının temelini oluşturmuş. standart CLT panel boyutlarında, binanın hafif metal kaplamasına destekler atılmış.

Başlangıçta, mimarlar koyu gri tuğla bir dış cephe tasarlamışlar, ancak masif ahşabın gerçekleri onları yeniden düşünmeye zorlamış.

Birkaç seçeneği keşfettikten sonra, mimarlar Kingspan’den Kynar reçine esaslı bir cilaya sahip bir metal yağmur perdesi sistemine karar vermişler.

Materyal seçimi kısmen, Ark., Springdale’deki St. Nicholas Doğu Ortodoks Kilisesi’ni metal dış cephe kaplamasıyla giydiren Blackwell’e bir atıf niteliğinde olmuş. Rao, “Bu eğlenceli bir profile sahip ve [bina] pek çok farklı şekilde cepheye sahip olduğu için, dalgalanma etkisi gerçekten ışığı farklı şekillerde yakalıyor” demiş.

Timothy Hursley Corrugated metal paneling clads the student residence.

Daha fazla görsel ilgi eklemek için FAIA’nın LWA müdürü Tom Chung’un binanın fenestrasyonunun “ısrarlı ızgarası” dediği şeyi bozmamak adına tasarım ekibi iki vurgu paneli rengi seçti. Bakır paneller, binanın Arkansas selvi kaplamalarının kırmızımsı tonlarını yansıtırken, beyaz paneller, pencere düzeninin düzenini gizlemek için kademeli olarak düzenlenmiş. Chung, pencereler dikey olarak hizalanmasına rağmen, (ilk bakışta pencereler dağılmış gibi görünüyor). Bu görsel bir numara. insanın gözlerini kandırıyor. demiş.

Koyu gri yağmur perdesi, fiberglas keçe yalıtımı ile doldurulmuş ve dış tarafı alçı kaplama ile kaplanmış, bölgenin değişen nem seviyelerine adapte olan sıvı buhar geçirgen bir hava bariyeri ve 2 inçlik bir sıvı buhar geçirgen hava bariyeri ile kaplanmış metal saplama kirişiyle zeminden zemine desteklenmiş.

atıf: Modus Studio

Sonuç olarak, Adohi Hall benzer bir binaya göre% 42 daha az enerji kullanmaktadır. Binanın ilk doluluk yılı COVID-19 tarafından kısa kesildiği için, proje henüz enerji kullanımını doğrulamak için yeterli temsili veri üretmedi. Kütlesel ahşap yapının 3.197 metrik ton karbondioksit eşdeğeri depolayacağı tahmin edilirken, malzeme üretimi ve nakliyesinde yapılan tasarruflar sayesinde 1.237 metrik ton daha önlendi. Toplamda, azalma bir yıl boyunca 948 aracı yoldan çıkarmaya eşdeğer.

Ek olarak, Adohi Hall, masif kereste ürünlerinin higroskopik yetenekleri ve yapısal performansı hakkında bilgiler sunacak. Üniversitenin mimari ve mühendislik fakültesi, nem içeriğini ölçmek ve malzemenin nemli iklimlerde zaman içinde nasıl performans gösterdiğini daha iyi anlamak için salonun CLT zeminlerine sensörler yerleştirdi. (Bir CLT panelinin nem içeriği çok yükselirse, yapısal bütünlüğünü tehlikeye atabilir.)

Cihat Yıldır

Cihat Yıldır

Leave a Replay

Tasarımteklif.com

Sitemiz içeriklerini daha etkili kullanabilmeniz adına reklam engelleyicinizi kapatmanız gereklidir.

Recent Posts

Follow Us

Youtube Önerileri

Haber bültenimize kaydolun .

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

Mimari görselleştirme için teklif mi arıyorsunuz ?

teklif oluşturma motorumuzu deneyin, zamandan tasarruf edin.

Scroll to Top